TMF i debattutspel: “Det har inte varit enkla år för någon part”
Förhandlingscheferna på TMF, Trä- och Möbelföretagen, Grafiska Företagen och Gröna arbetsgivare uppmanar i en debattartikel i Arbetet fack och arbetsgivare att ta gemensamt ansvar i avtalsrörelsen 2027. Man varnar för att ett alltför högt märke skulle slå hårt mot en bransch med flera tunga år bakom sig och en osäker framtid.
I debattartikeln framhåller Susanne Svärd Elfström, förhandlingschef på TMF och Grafiska Företagen, och Anna Vargö, förhandlingschef på Gröna arbetsgivare, vikten av att båda parter tar ansvar när det blir dags att sätta sig vid förhandlingsbordet.
– Det har inte varit enkla år för någon part, och det måste vara den gemensamma utgångspunkten i förhandlingarna, skriver de, och pekar också på att läget skiljer sig mycket mellan branscherna, trä- och möbelindustrin dras fortfarande med en svag och byggberoende marknad.
– Det måste vara i allas intresse att kraven inför avtalsförhandlingarna läggs med stor försiktighet. Många företag märker fortfarande av effekterna, och ett bakslag i konjunktur slår lika hårt mot jobben som mot resultaträkningen, skriver de.
Debattartikeln kommer i ett läge där arbetsmarknadens parters krav börjar ta form. Elva av LO:s tretton förbund ställde sig nyligen bakom gemensamma krav. De omfattar reallöneökningar, en ny låglönesatsning och möjlighet att avsätta en del av löneutrymmet till kortare arbetstid. Fler detaljer presenteras senare i höst, och då kommer även Facken inom industrins krav inför förhandlingarna om Industriavtalet.
Förra veckan kom också Konjunkturinstitutets lönebildningsrapport. Den beskriver en svensk ekonomi som har kommit en bit in i återhämtningen, men konstaterar samtidigt att bilden skiljer sig mellan branscherna. Produktiviteten i tillverkningsindustrin har minskat sedan 2022 och industrins lönsamhet har fallit tydligt från toppnivåerna samma år. Byggindustrin har haft den svagaste produktivitetsutvecklingen av alla branscher sedan 1990-talet.
– Vi ser en liten vändning, och den är välkommen. Men den kommer från väldigt låga nivåer, och det kommer att dröja innan branschen är tillbaka där den var. Svensk träindustri har gått igenom flera tuffa år, med ett bostadsbyggande som rasat. Många företag har inga marginaler att ta av, säger Susanne Svärd Elfström.
Avtalen inom trä- och möbelindustrin tecknas mellan TMF och GS-facket samt Unionen. Industrins nuvarande avtal löper ut den 31 mars 2027.