EU-kommissionen föreslår lättnader i CSRD
EU-kommissionens nyligen presenterade omnibuspaket innehåller ett antal ändringar som – om införda – skulle innebära vissa lättnader för små och medelstora företag. Det är framför allt den omdiskuterade hållbarhetsrapporteringen kring CSRD där förändringarna skulle innebära att färre företag omfattas.

Enligt TMF:s hållbarhetschef Robin Ljungar kan förslaget innebära att regelbördan för företagen minskar signifikant, vilket överlag är välkommet:
– Det är viktigt att ha i åtanke att detta ännu bara är på förslagsnivå, men om det införs visar det att kommissionen, i alla fall i denna fråga, förstår att den administrativa bördan är orimlig.
Det återstår vissa frågetecken – dels kring vad förslaget faktiskt innebär – men även huruvida det kommer att ta sig igenom parlament och ministerråd oförändrat.
– Det kan kräva lite eftertanke att tolka exakt vad detta innebär, men vår bedömning är att rapporteringskraven framåt endast kommer att gälla företag med minst 1 000 anställda, samt antingen en nettoomsättning över 50 miljoner euro eller en balansomslutning över 25 miljoner euro, säger Robin Ljungar.
Han betonar också att nuvarande CSRD-krav för de företag som redan omfattas av direktivet föreslås skjutas upp två år, till 2028.
– De höjda trösklarna och uppskjutna rapporteringskraven skulle innebära att stora delar av svensk trä- och möbelindustri undantas, vilket skulle få stor effekt på TMF:s medlemmar. Vi fortsätter att följa detta när förslaget går igenom EU:s instanser.