REPORTAGE - EXPORT & INSPIRATION

En ny tolkning som utmanar gamla idéer

Inför Bauhaus 90-årsjubileum vände sig staden Berlin till en grupp unga tyska designers med uppgiften att tolka företaget. Duon Osko + Deichman vann med sin innovativa idé att gestalta Bauhaus med hjälp av knäckta stålrör – en tolkning som inte gjorts tidigare.

20 december 2022
På Bauhaus Archivs i Berlin kan man se stolar och bord från det svenska möbelföretaget Blå Station Foto: Blå Station

Designduon funderade över hur stålrörsmöbler skulle ha sett ut om Bauhaus med Mart Stam och Marcel Breuer inte upptäckt hur den tyska flygindustrin hade kommit på hur man sakta kunde böja sandfyllda rör mot exakta matriser och få perfekt böjda rör. 

Där föddes tanken hos designduon som började göra kopior av kända Bauhaus modeller, men med knäckta ritningsförändringar i stället för de välbekanta böjarna. Som en inbjudan till en utställning i Milano skickade de ut ett vykort med Mart Stams klassiska Cantilever-stol men gjord i duons ”kinkade” version. 

När det svenska möbelföretaget Blå Station såg vykortet ringde de till Osko + Deichman och sa: "detta vill vi göra", varpå duon svarade: ”Det går inte att göra, då stålindustrin är uppbyggd och utvecklad efter att böja rör – inte knäcka dem".

Men där det finns en vilja finns det också möjligheter. Resultatet blev stolen Straw som Blå Station började tillverka och som nu har vuxit till ett helt möbelsortiment. I dag kan besökarna på Bauhaus Archivs ta en fika på Bauhauscaféet som är möblerat med stolar och bord från Blå Station.