DEBATT - BOSTADSPOLITIK

DEBATT: "Lägsta småhusbyggandet på 100 år blockerar hyresrätterna"

Hade Sverige sedan 2010 haft ett normalt småhusbyggande skulle 100 000 fler familjer i dag bo i dessa större bostäder med en trädgård – precis som de drömmer om. Det skulle också ha frigjort 100 000 hyresrätter för våra ungdomar, skriver Gustaf Edgren, bostadspolitisk expert på TMF, i ett debattinlägg i Göteborgs-Posten.

31 maj 2021
Investeringsstödet fasas ut i kommande statsbudgeten
Foto: Sören Andersson

"Hade Sverige sedan 2010 haft ett normalt småhusbyggande skulle ca 100 000 fler familjer i dag bo i dessa större bostäder med en trädgård – precis som de drömmer om. Det skulle ha frigjort 100 000 hyresrätter för våra ungdomar. Kollapsen i småhusbyggande är alltså en central drivkraft för problemen på hyresrättsmarknaden. Varje år blockeras ca 10 000 ytterligare hyresrätter genom det onaturligt låga småhusbyggandet"

Läs hela debattinlägget