Fler ska få möjlighet till industrijobb
Kompetensförsörjningen för trä- och möbelindustrin har länge varit ansträngd. Den förra regeringen konstaterade att dagens vuxenutbildning har brister och tillsatte en yrkesvuxutredning som TMF lämnat synpunkter på.
Yrkesvuxutredningens betänkande ”Växla yrke som vuxen” presenterar ett antal förslag som kommer ligga till grund för hur man utfromar vuxenutbildningarna. Det är många som i vuxen ålder vill byta spår, alternativt komplettera sin utbildning, men som i dag inte haft möjlighet till detta inom dagens ramverk. Det har både saknats utbildningar som näringslivet efterfrågar och dels har de medel som staten skjutit till inte nyttjats till fullo.
Därför beslutade den förra regeringen att tillsätta yrkesvuxutredningen som nu lämnat sitt betänkande. Betänkandet innehåller i stor utsträckning förslag om att uppdatera regelverket för att göra vuxenutbildningar mer tillgängliga och förutsägbara - men två områden sticker ut. Det första är vad utredningen kallar ”yrkesskola”, i detta fall möjligheten till arbetsliv i samverkan med en yrkesutbildning på gymnasial nivå fast utifrån yrkeshögskolans regelverk.
- Tanken är att stärka tillgången på utbildningar där det finns behov från arbetsmarknaden, som i dag saknas inom vuxenutbildningen. Dessutom ska yrkesutbildningen bli tillgänglig även för personer som vill byta yrke. Det kan bli ett viktigt komplement till dagens vuxenutbildning och stimulera nya tankegånger i hela systemet, säger Henrik Smedmark, ansvarig för kompetensförsörjning på TMF.
Förslaget är en långsiktig satsning som ska utgöra ett komplement till dagens kommunala vuxenutbildning.
- En reformerad lärlingsutbildning innebär bättre förutsättningar för de företag som vill ta emot lärlingar. Det gäller inte minst förslagen om förändrade urvalsregler där de sökande som har bäst förutsättningar att dra nytta av utbildningen ska prioriteras. Dessutom kan detta innebära att företagen själva aktivt ska kunna rekrytera lärlingar, säger Henrik Smedmark.
Det andra området gäller lärlingsutbildningar för vuxna. Där konstaterar utredningen att Sverige sticker ut gentemot jämförbara länder där lärlingsutbildningar spelar en större roll i kompetensförsörjningen. Det konstateras att systemet med lärlingsutbildningar har många fördelar och man förslår därför ett antal förändringar som ska utveckla näringslivets inflytande på dessa utbildningar. Ett än mer nytänkande förslag är att företag ska kunna anställa lärlingar och därutöver kunna få hjälp med utbildningsmoment där klassrum eller skolverkstad är att föredra.
- En reformerad lärlingsutbildning innebär bättre förutsättningar för de företag som vill ta emot lärlingar. Det gäller inte minst förslagen om förändrade urvalsregler där de sökande som har bäst förutsättningar att dra nytta av utbildningen ska prioriteras. Dessutom kan detta innebära att företagen själva aktivt ska kunna rekrytera lärlingar, säger Henrik Smedmark.
Utredningen konstaterar att många av initiativen som tidigare tagits fram i syfte att stimulera lärlingsutbildningar inte lett till ökad aktivitet.
- Från TMF:s håll anser vi dock snarare att tidigare system inte tagit tillräcklig hänsyn till själva företagens behov. Ett fungerande lärlingssystem måste utgå från vad företagen behöver och erbjuda stöd med de utmaningar som lärlingsutbildning medför, säger Henrik Smedmark.